Leading Manufacturer of industrial water heater, solar water heater element 1.25 inch, special refrigerator heater 250 wattage( s.s 304, solar water heater and industrial infrared heater from New Delhi.
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 3000 W |
| Power (kW) | 6 kW |
| Capacity (Liters) | 300 L |
| Material | Iron Chromium Aluminum |
| Sheath Material | SS 304 |
| Voltage | 220 |
| Phase | Single Phase |
| Size | 14 INCH |
| Weight | 700 GRAM |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 425 / Piece Get Latest Price
| Size | 1.25 inch |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Power in KW | 3 KW |
| Materials | Copper |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Power (Rating) | 250 wattage |
| Heater Length | 300 mm (12 in) |
| Application | Defrost heaters |
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 510 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Heating Coil |
| Base Material | Copper |
| Application | Hot Water |
| Outer Diameter | 9.52 mm |
| Coil Shape | U Bend |
| Working Pressure | 40 bar |
Vivek Thakur (Proprietor)
Vishal Trading Company
Street No.3/2, A 80, West Kamal Vihar, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India