Our product range includes a wide range of industrial air heater, industrial heater coil, industrial oven heater, u shape heater, oven heater and electric water heater.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Power | 2000 W |
| Brand | Powerpoint |
| Voltage | 230 |
| Heater Material | ss |
| Size | 18 inches |
| Heater Type | industrial air heater |
| Diameter | 8.5 mm |
| Shape | u shape |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Size | 11 Inch |
| Plate Type | Round Type |
| Material | Copper |
| Power (Watt) | 3000 W |
Minimum order quantity: 50 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Tubular |
| Color | black |
| Material | S.S |
| Power(Watts) | 2000 |
| Size | 40M INCH |
Minimum order quantity: 50 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 230V |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 3000 watts |
| Size | 24 inch |
| Brand | Powerpoint |
| Packaging Type | Box packing |
| Phase | Single faes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 240V |
| Types | Tubular Heaters |
| Color | BLACK, WHITE |
| Material | S.S STEEL |
| Power(Watts) | 2000 WATTS |
| Size | 12 INCH |
| Power | 2000 WATTTS |
| Temperature | 90 DEGRE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Power | 2000 wattage |
| Voltage | 230 voltage |
| Tube Material | Copper |
| Tube Diameter | 8.2 mm |
| Heating Element | Geyser |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 190 / Piece Get Latest Price
₹ 310 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220V |
Minimum order quantity: 20 Piece
U shape Finned Heater 24 inch
Vivek Thakur (Proprietor)
Vishal Trading Company
Street No.3/2, A 80, West Kamal Vihar, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India