Pioneers in the industry, we offer electrical geyser element, stainless steel geyser heating element, geyser heating element and geyser assembly pipe from India.
₹ 275 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Water Heater |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Geysers |
| Compatible Power | 20 W |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Grey |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Compatible Power | 2000 wattage |
| Usage/Application | Geysers |
| Heater Type | Water Heater |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 240V |
| Finishing | Polished |
| Thickness | 3mm |
| Color | Silver |
| Material | Copper |
Minimum order quantity: 25 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 235 / Piece Get Latest Price
| Size | 7 Inch |
| Plate Type | Round Type |
| Heater Type | Water Heater |
| Usage/Application | Geysers |
| Material | Copper |
| Power (Watt) | 3000 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Compatible Power | 220v 3000 wattage |
Minimum order quantity: 50 Piece
Midget 3 k.w element for boiler, Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 34 / Set Get Latest Price
| Type of Part | Dip Tube |
| Material | Carbon Steel |
| Warranty | 1 Month |
| Brand | imported |
| Model Number | no |
| Weight | 150 gm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Set
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 265 / Piece Get Latest Price
| Type of Part | Heater Assembly |
| Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | PowerPoint |
| Model Number | 23416 |
| Weight | 400 gm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
Vivek Thakur (Proprietor)
Vishal Trading Company
Street No.3/2, A 80, West Kamal Vihar, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India