Manufacturer of a wide range of products which include oven heating element, geyser heating element, industrial water heating element, kettle tsp heating element, deep fryer heating element and oven heater elements.
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Compatible Power | 2000 W |
| Usage/Application | Industrial Ovens |
| Heater Type | Water Heater |
| Color | Grey |
| Size | 8x6inch |
Minimum order quantity: 20 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Storage |
| Size | 5 Inch |
| Plate Type | Triangle Type |
| Material | Copper |
| Energy Rating | 5 Star |
| Power (Watt) | 1000 W |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Heater Type | Water Heater |
| Compatible Power | 1000 W |
| Features | standard |
| Voltage | standard |
| ISI Certified | Yes |
Industrial water heating element, Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 205 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 1500 W |
| Tube Material | Copper |
| Mounting Type | Flange |
| Kettle Type | Electric Kettle |
| Capacity Matching | 20 L |
| Voltage | 240V |
| Material | Copper |
| Heater Type | Water Heater |
| Usage/Application | Geysers |
| Frequency | 50Hz |
| Finishing | Polished |
| Compatible Power | 20W |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220V |
| Power | 800 W |
| Usage/Application | Heating |
| Shape | M Shape |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial Ovens |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Power Source | Electric |
| Weight | 1.5 |
| Voltage | 240v |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Oven Heater elements 220v 500w, Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Heater Type | Water Heater |
| Usage/Application | OTG |
| Compatible Power | 30 W |
| Shape | U |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Compatible Power | 1000 W |
| Usage/Application | Industrial Ovens |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 240v |
| Shape | round |
| Country of Origin | Made in India |
Oven heating element All Size, Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Heating Element |
| Material | Stainless Steel |
| Heater Type | Heater |
| Color | Grey |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 20 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Water Heater |
| Usage/Application | Geysers |
| Compatible Power | 2.0kw |
| Material | copper |
| Voltage | 240V |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Silver |
| Thickness | 3mm |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Water Heater |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Geysers |
| Compatible Power | 20 W |
| Size | 12inch |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Silver |
| Finishing | Paint Coated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 690 / Piece Get Latest Price
| Size | 9 Inch |
| Plate Type | Triangle Type |
| Compatible Power | 2000 W |
| Usage/Application | Geysers |
| Material | Copper |
| Heater Type | Water Heater |
| Power (Watt) | 3000 W |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 20 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 225 / Piece Get Latest Price
| Size | 7 Inch |
| Plate Type | Triangle Type |
| Voltage | 220 VOLTAGE |
| Material | Copper |
| Power (Watt) | 2000 W |
| Weight | 250 GRAM |
| Length | 9 INCH |
| Width | 2 INCH |
Minimum order quantity: 50 Piece
"Vishal Trading Company” are an affluent as Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 20 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Power | 9Kw |
| Usage/Application | Water Heating Element |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 10inch |
| Color | Grey |
| Voltage | 240 V |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Power (Watt) | 1500 Watts |
| Material | Copper |
| Warranty | 1 year |
| Brand | PowerPoint |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Water Heater |
| Shape | M Shape |
| Voltage | 240V |
| Compatible Power | 1500 watt |
| Usage/Application | Geysers |
| Material | Copper |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 20 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 460 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 240V |
| Compatible Power | 3000 W |
| Usage/Application | Geysers |
| Heater Type | Water Heater |
| Power Consumption | 3kW |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 480 / Piece Get Latest Price
| Shape | U-Shape |
| Types | Flexible Heaters |
| Power | 2000 W (2 kW) |
| Length | 30" (762 mm) |
| Heater Material | Stainless Steel |
| Fin Material | Stainless Steel (SS) |
| Voltage | 230 V |
| Condition | Used |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | PowerPoint |
| Warranty | 2 Year |
| Color | Silver |
| Material Type | Finned |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Shape | U |
| Usage/Application | Industrial Ovens |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 18 inch |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 15 Piece
Manufacturer,Wholesaler,Retailer,Supplier ,Of Geyser Heating Element,Oven Heating Element And Many More .
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Compatible Power | 2000 W |
| Usage/Application | Geysers |
| Heater Type | Water Heater |
| Material | SS |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 425 / Piece Get Latest Price
| Compatible Power | 3000 W |
| Usage/Application | Geysers |
| Heater Type | Water Heater |
| Material | SS |
| Voltage | 240V |
| Weight | 2kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 215 / Piece Get Latest Price
| Heater Type | Water Heater |
| Compatible Power | 30 W |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Size | 8inch |
| Usage/Application | Kettle |
| Finishing | Polished |
| Frequency | 50Hz |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Material | SS |
| Voltage | 240V |
| Weight | 2kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Vishal Trading Company |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 590 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 Inch |
| Voltage | 240V |
| Plate Type | Triangle Type |
| Compatible Power | 2000 W |
| Heater Type | Water Heater |
| Power (Watt) | 1000 W |
| Weight | 2kg |
| Material | Copper |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Compatible Power | 1000 W |
| Heater Type | Aluminium |
| Voltage | 240V |
| Thickness | standard |
| Wattage | standard |
| Country of Origin | Made in India |
Vivek Thakur (Proprietor)
Vishal Trading Company
Street No.3/2, A 80, West Kamal Vihar, Karawal Nagar
New Delhi - 110094, Delhi, India